Kulak Eğitimi

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
bbm

Kulak Eğitimi

Mesaj gönderen bbm »

Merhabalar
Ben yaklaşık bir yıldır müzikle ilgileniyorum.
amatör olarak birçok şey öğrendim.(Minör-majör gamlar,Modlar(Ionian,dorian,phrygian vs.)
Ancak farkettim ki kulağım yeterli değil.
Tek sesleri çıkarabiliyorum fakat iki ve üç sesi duyduğumda zorlanıyorum.
Ne yapmam gerekiyor?
Müzik yeteneğim sizce yok mu?
Bana yol gösterirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler...
pervin

kulak eğitimi

Mesaj gönderen pervin »

Merhaba...
Öncelikle bu konuda çok fazla bilgili olmadığımı söylemeliyim...
Belki az da olsa yardımcı olabilirim.Öğrencilerime verdiğim önerilerimi iletmek istedim.Öncelikle sürekli çalgı eşliğinde solfej yapmalı ve solfeji yaparken en az 5 kez mırıldanarak sonrada yüksek sesle takrar etmelisin. Tabi her çalışmada sabırlı olman gerektiğini hatırlatmalıyım. Duyduğun her sesi içinden tekrar et.(telefonsesi,klakson sesi,kuş sesi vb.) bunu komik bir oyun olarakta düşünebilirsin ve eminim saçma gözükecektir :) Bu oyun ve çalışma öğrencilerimde işe yaradı. Umarım sen de dener ve başarılı olursun :) iyi çalışmalar...
hakanyuksel

sabretmelisin!

Mesaj gönderen hakanyuksel »

ilk önce tek sesleri karışık olrak her saniyede birer verecek tekrar yapacak şekilde çalış.bu 10 dk sürsün devam et sabırlı ol aksatmadan tam bir konsantrasyonla!sonra sistemli bir şekilde 3 lü 5 li 4 lü 6 lı ikili ve 7 li aralıklarda çift ses duyumuna başla.bundada tek sesi sabit tutarak diğerini söylediğim aralıklarda önce tek tek ayrı bir şekilde dinle sonra birlikte dinle .içinden duyur kulağına sonra seslendir bunu enbasitten karmaşığa doru yaparsan en sağlıklısıdır.iki sesi bitirmeden 3 sese geçme toplam çalışma süren bie defada 1 saati geçmesin yarım saat dinlen sonra yine çalışabilirsin toplam da 3 saat çalışmalısın 1 günde şimdilik başla.yardımcı olcağım tek sesi duyan ve tekrar edebilen 5 ses bile duyar ama sabır ve çalışma