ezgi ve ritim

Yeni başlık açmadan önce sorunuzla ilgili önceki mesajları gözden geçirin ya da önce arama yapın.
dddd

ezgi ve ritim

Mesaj gönderen dddd »

arkadaşlar ezgi ve ritimi tekrar etmekte güçlük çekiyorum aklımda tutamıyorum bunu geliştirmek için bi egzersiz var mı :/
entonasyon

Re: ezgi ve ritim

Mesaj gönderen entonasyon »

var.bol bol solfej okumak.
tugcepiano

Mesaj gönderen tugcepiano »

bi ben değilmişim yani bir yıllık emeklerim boşa giderse şu lanet ezgi tekrarı yüzünden gider ve ben ölürüm :cry:
Kullanıcı avatarı
gulenyus

Mesaj gönderen gulenyus »

malesef tam olarak buna çalışılabilecek birşey yok ancak ezgi-ritm tekrarına başlarken yapamayacağım diye başlarsanız hiçbir motif aklınızda kalmaz...
önemli olan hatırlayabildiğiniz kadarını hatırlayıp geri kalanını doğru sürede ve benzer ritm-ezgilerle tamamlamak.çünkü gerçekten %100tekrar yapmak herkesin yapabileceği birşey değil.
hiç zor değil ben bunu tekrarlayacağım diyerek ezginin veya ritmin genel hatlarıyla aklınızda kalmasına izin verin yeter :)
hepinize başarılar :)
Kullanıcı avatarı
mıcırr
Moderatör

Mesaj gönderen mıcırr »

kuru kuru çalışmaktan öte bence öncelikli gereken %100 konsantre olmak...Ancak ozaman motiflerin neler içerdiğini tam olarak anlar kavrar ve ayırt ederek geri verebiliriz...Yani piyanoya,bağlamaya,tambura vs. ne ise sorulacak çalgı dikkatinizi ezgi boyunca o çalgıya vermeniz, ezgi biter bitmez hemen peşine değil de en az bir iki saniye içinde kafanızda toparlayarak soylemeniz daha doğru bir sonuç verecektir...Elbetteki solfej, bona faydalı egzersizler ama özellikle sınav esnasındaki dikkat çok önemli..)))Başarılar..
Kendisini idare edemeyen, başkasının emri altında yaşamaya mahkumdur...