Başbakan Sanatçılardan ve Kamuoyundan Özür Dilemelidir!

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
Mesajlar: 543
Kayıt: 03 Haz Cum, 22:00
Konum: Ank/Aksaray
İletişim:

Başbakan Sanatçılardan ve Kamuoyundan Özür Dilemelidir!

Mesaj gönderen Admin »

KAMU KÜLTÜR VE SANAT PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI - 15.02.2006

BAŞBAKAN SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN SANATÇILARDAN VE KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR

Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan, 11 Şubat 2006 günü MersinÂ’de partisinin bir toplantısından çıkarken çiftçilerin yaşadığı sorunları anlatmaya çalışan bir yurttaşı “Artistlik yapma lan!” diye azarlamıştır. Yurttaşın artistlik yapmadığını söylemesi üzerine Başbakan, “İyi bir sanatçısın!” diyerek azarlamayı sürdürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı görevinde bulunan Sayın ErdoğanÂ’ın gerekçesi ne olursa olsun bir yurttaşa karşı kullandığı bu ölçüsüz söylem, basında ve kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştır.

Sayın Başbakan, bu sözleriyle sanatı ve sanatçıyı da küçümsemiş; sanatçılığı, artistliği hakaret anlamında kullanmıştır. Bilindiği gibi “sanatçı” ya da “sanatkar”; “güzel sanatların herhangi bir dalında yaratıcılığı olan, yapıt veren kimse” demektir. Fransızca kökenli “artist” sözcüğü de “sanatçı” anlamında kullanılmakta, “güzel sanatların birini meslek edinmiş kimse” olarak tanımlanmaktadır.

Sayın Başbakanın, “terbiyesizlik” gibi hakaret sözcükleri ile yan yana ve eşanlamlı olarak kullandığı “artist”, “sanatçı” terimleri yanlışlıkla ağızdan kaçmamış; hatta “İyi bir sanatçısın!” denilerek pekiştirme yapılmıştır. Başbakanın sanata yönelik bu ölçüsüz sözleri ne yazık ki ilk değildir. “Sanat”, “müzik” vb. kavramlara Sayın Erdoğan tarafından genellikle küçümsenecek “hafif” görülecek anlamlar yüklenmektedir. Anımsanacağı gibi 2003 yılında IrakÂ’ın Süleymaniye kentinde subaylarımızın başına çuval geçiren ABDÂ’ye karşı kamuoyunca “en azından bir nota verilmesi” istenildiğinde Başbakan Erdoğan şu yanıtı vermişti: "Bakın, nota dediğiniz konu müzik notası değildir. Bunların bir ağırlığı vardır. Aklınıza esince nota verilmez(Â…).” Bu sözlerle, ABDÂ’nin ulusumuza yönelik çirkin saldırısı yanıtsız kalırken müzik notası (müzik sanatı) küçümsenmişti.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, sanatçıyı “Alnında ışığı ilk hisseden insan” olarak tanımlamış; “Efendiler... Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta reisicumhur olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız..” sözleriyle sanatçıların ulusumuz için ne denli değer ve önem taşıdığını vurgulamıştı. AtatürkÂ’ten bu yana sanat ve sanatçı saygı görmüş, hiçbir yönetici, yetkili tarafından Sayın ErdoğanÂ’ın kullandığı söylemle aşağılanmamıştır. Ülkemizin yüz akı sanatçılarımız böylesine küçültücü sıfatların konusu olmayı hak etmemiştir. Sanatçılar ve sanata duyarlı tüm yurttaşlar Başbakanın kullandığı söylemden incinmiştir.

Biz, sanatçıların, sanatseverlerin ve sanat eğitimcilerinin örgütlü bulunduğu kuruluşlar olarak Başbakanın sanatçılıkla ilgili kullandığı sözleri kabul etmiyor, Sayın Başbakanı bu sözleri nedeniyle sanatçılardan ve kamuoyundan özür dilemeye çağırıyoruz.

Refik SAYDAM
Kamu Kültür ve Sanat Platformu Sözcüsü MÜZED Genel Başkanı

İletişim: Devlet Konservatuvarları Mezunları Dayanışma Derneği
Tlf: 0312.4671522 e-posta: konservatuvar.mezunlari@gmail.com
----------------------------
Kültür Sanat Sen ● Türk Kültür Sanat Sen ● OBV ● TOBAV ● Dünya Eğitim ve Kültür Sanat Vakfı ● Kültürel İletişim Vakfı ● Devlet Konservatuvarları Mezunları Dayanışma Derneği ● Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği - DETİS ● Müzik Eğitimcileri Derneği- MÜZED- ● CSO Dostları Derneği ●Türkiye Filarmoni Derneği ● SESBİR ● Çok Sesli Korolar Derneği ● Çukurova Müzik Dostları Derneği ●Bursa Filarmoni Derneği ● Türk Dünyası Kültür ve Sanat Derneği ● Sanat Eğitimcileri Derneği-SEDER-
Cevapla