Playback çocuk şarkıları ve marşlar

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
Kullanıcı avatarı
Ertuğrul KILIÇ

Playback çocuk şarkıları ve marşlar

Mesaj gönderen Ertuğrul KILIÇ »

Özellikle ilköğretimlerde görev yapan müzik öğretmenlerinin bu tür cd'lere ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Şahsen ben Milli Bayramlarda öylesine arıyorum ki. Org veya bağlama kullanıyorum türüne göre ancak yine de yeteri kadar keyif almıyorum. Kulak daha zengin bir altyapı istiyor doğal olarak. Üstelik her okulda değil org teyp bile bulamayabiliyorsun bazen.

Şu an sadece morpa yayınlarına ait bir kitap-cd bulabildim.
Konuyla ilgili bilgi ve fikirlerinizi bekliyorum.
Sağlıcakla..
Saat dursada, akar zaman..
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

Bunun müzik eğitimi için acil ihtiyaç olduğunu biliyorum. Böyle bir alt yapı CD'si üretmek aslında çok kolay. Böyle bir CD'de hangi şarkılar yer almalı?
Kullanıcı avatarı
Ertuğrul KILIÇ

Sevgili Öğretmenim,

Hangi şarkılar yer almalı sorunuza cevaben isim zikretmektense genel olarak şunlar olmalı diye düşünüyorum.

1- Milli bayramlarda kullanılabilecek marşların altyapıları
2- Belirli gün ve haftalarda kullanılabilecek çocuk şarkılarının alt yapıları
veya şöyle de düşünebiliriz.

1- Cumhuriyet'le ilgili marş ve şarkılar
2- 23 Nisan'la ilgili marş ve şarkılar
3- 19 Mayıs'la ilgili marş ve şarkılar
4- Öğretmenler günü müzikleri
5- Anneler günü müzikleri
6- İlköğretim haftası müzikleri
7- Atatürk Haftası marş ve müzikleri vs. vs. listeyi o kadar uzatabiliriz ki..

Yine de isim konusunda çok fazla zorlanmayız çünkü onlarca ve hatta yüzlerce şarkı ismi sayabilir bir çok öğretmen. Birkaç örnek dersek Sefai ACAY öğretmenimin Samsundan doğan güneş, Ata'ya özlem, Ağaca övgü, Öğretmene sevgi, Anadolu, Yüksek dağlar ve Kurtuluş savaşı türküsü kesinlikle olmalı.

Ve tabiki halk türküleride olmalı ancak kanaatimce çok özenle seçilmeli. Şimdilik bu kadar diyorum ve özellikle ilköğretimde çalışan arkadaşların düşüncelerini bekliyorum.

Sağlıcakla..
mahiye

Alt Yapılı CD sorunu

Mesaj gönderen mahiye »

Sevgili Ertuğrul,
Böyle bir kayıt için ödenecek eser telif ücreti, stüdyo kirası, çalan veya çalanların ücreti, solo veya koro elemanlarının ücreti bizleri bundan vazgeçiren neden olmuştur. Böyle bir harcamayı göze alan yayınevi de çıkmaz.
Radyo kayıtlarından hazır marşlar isterseniz Mustafa Apaydın'ın Gençlik Korosu kayıtları vardır, o sınıf içi eğitimde veya ilköğretim ses sınırına denk değildir. Bu kaset bende var ve şöyle kullanıyorum; bayram töreni başlayana kadar yarım saat önceden yayına veriyorum, okulda bahçede izlemeye gelenlerde bayram atmosferi yaratıyor.
Bildiğim Sefai Acay kendi orgda çalıp kızına söyleterek Mavi Bilye'deki şarkıları tanıtmıştı. Bir de Mustafa Polat kendisinin Vatan Marşını kendi kızıyla kendisi eşlik ederek bir kayıt yapmıştı ve bunu Ulusal Kanal televizyonu Vatan temalı fotoğraflarla klip haline getirmiş, uzun süre kullanmıştı.
Bana da hep teklif edildi, kitaplarındaki şarkıları böyle yap diye. Ancak koroda söyleyen her çocuğa para ödemek ailesinden izin almak zorundasın, zor iş.
Şimdi KÖK'te basımı geciken İlk ocuklukta Müzik Nasıl Öğretilir kitabımın ekinde bir CD olacak, demosu yapıldı. İçinde efekt seslerle öykü seslendirmeler ve ritim çalgılarıyla çalışma örnekleri var. Onu nasıl yaptım; Gazi Üniversitesi İletişim Fak. Sinema Televizyon bölümünde 4 hafta drama dersi ve kendi okulumun öğrencileriyle bir konser vermiştim. Onlar da bana iyilik yaptılar, koroda kullandığım sesleri stüdyolarında kayıt imkanı verdiler. O stüdyonun bu işe tahsis edilmesi bile özveri gerektiriyordu. Öğrencileri o saatte toplayıp oraya götürmek, çalgıları götürmek, bir çok kere tekrarlarla titiz bir kayıt yapmak, çok zahmetli bir işti.
İşte böyle uzun ve yorucu ve para gerektiren işler bunlar. Radyo korosu bile bunları yapamıyor, her çocuğun ailesine para vermek zorunda kalmamak için.

Sıraladığın şarkıların bestecilerine ve mirasçılarına ulaşömak bile sorundur. keşke bu işleri devlet üstlense, besteciler de kazansa, onlar yeni beste yapmaya özendirilse, müzik öğretmenleri de keyifle çalışsa...
Biliyoruz ki müzik öğretmenlerine ayrı bir müzik çalışma işliğini çok gördüler ve hep bakın zaen çalışmıyorsunuz dedirttiler, KİT ler gibi, kapatılmaya hazırlandık ve gidiş oraya doğru.

Bana Türkiye'de özel Sultan Kutay (Zoltan Kodaly)Enstitüsü kuralım diye Atina'daki özel okulun kurucusundan teklif geldi, HAYIR dedim. Benim ilk işim her çocuğun müzik dersi almasını sağlamaktır, her çocuğun bu yöntemle eğitilmesidir. Gidiş oraya doğru gerçi, sen de biliyorsun. Ama son müzik odası kapanıncaya kadar ben bu kaleyi korumak zorundayım. Eğer şimdi Özel Kutay Enstitüsü açarsam kendime ters düşerim. Bir gün tüm müzik dersleri yok olursa, buna engel olamazsak, o zaman bunu yapabilirim. O zaman şimdi benim yaptığım bütün çalışmalar orada kürsüsünü bulur, bunu da biliyorum.
Sevgiyle kal arkadaşım.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

"Kendi CD'mizi Kendimiz Yapalım"

Mesaj gönderen Admin »

Başka bir öneri: Altyapıları yapabilen arkadaşlar siteye göndersinler ben de paylaşıma sunayım. "Kendi CD'ni kendin yap" gibi olacak. Burada telif sorunu ile karşı karşıya kalacağımızı sanmıyorum. Ticari amaçlı olmadıktan sonra bestecilerin çoğu ücret istemeyecektir diye düşünüyorum. Ne dersiniz?
Kullanıcı avatarı
Ertuğrul KILIÇ

altyapı cd'leri

Mahiye Öğretmenim,
Konunun uzantılarının bu denli güç olduğunu tahmin etmemiştim.Açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ediyorum. Kısa vadede bu işi devletten beklemek sanırım hayalden öteye geçmez. Malumunuz, müzik eğitim politasının nereye doğru gittiğine hep birlikte şahit olmaktayız.
Bu açıdan Süleyman Öğretmenimin önerisini dikkate almanın faydalı olacağını düşünüyorum. Elinde altyapı bulunan veya altyapı yapabilecek maharette olan arkadaşlara burada bir görev düşüyor.
Ne dersiniz arkadaşlar?
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Eşlik CD'si kullanımınıza sunuldu...!

Mesaj gönderen Admin »

Kültür Bakanlığı yayını olan "Piyano Eşlikli Çocuk Şarkıları" kitabında yer alan bütün şarkıların eşliklerini kendi olanaklarımla MP3 yapıp kullanımınıza sunmuş bulunmaktayım. Bunun için Download/Eşlik sayfasına tıklayın.

Hayırlı olsun. Böylece ilk kitap CD'si benden. Kitabı illerinizde bulunan Kültür Bakanlığı Satış (DÖSİM) Mağazalarından 3.7 YTL karşılığında satın alabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Ertuğrul KILIÇ

altyapı cd'leri

Teşekkür ediyorum öğretmenim. İlk olması anlamlı tabi.
Haydi arkadaşlar sıra sizde!
hakanyuksel

Mesaj gönderen hakanyuksel »

Hocam ben 2004 samsun müzik bölümünden mezunum.bu yıl öğretmenliğe başladım.kadrolu olarak.benim evimde home stüdyo niteliğinde bir donanımım var.arkadaşlara yardımcı olabilirimancak bahsedilen şarkıların notaları gerekli siz veya arkadaşlar gönderir seniz bişeyler yapmaya çalışırım.en yakın zamanda bekliyorum
Kullanıcı avatarı
kayraalp

Mesaj gönderen kayraalp »

hakan merhaba! Şu stüdyo işi hakkında bilgi verebilirmisin?Ben de düşünüyorumda! :)
kayraalp...
mustafalp

eşlik

Mesaj gönderen mustafalp »

ben de hazırladığım bir kaç eşliği paylaşabilirim. Arada 1-2 de türkü var gitarla çalınmış. bunun için upload edip link vermem mi gerekir?
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Re: eşlik

Mesaj gönderen Admin »

mustafalp yazdı:ben de hazırladığım bir kaç eşliği paylaşabilirim. Arada 1-2 de türkü var gitarla çalınmış. bunun için upload edip link vermem mi gerekir?
Hayır dosyaları e-maille bana gönderiyorsunuz ben de eşlikler sayfasına ekliyorum.
pelin sadık
İletişim:

Mesaj gönderen pelin sadık »

Download/Eşlik sayfasını bulamadım .... :(
cevit

Mesaj gönderen cevit »

eşlikler bölümü halen çok da zengin sayılmaz, sanırım insanlar vermeden almayı alışkanlık haline getirmişler bizim meslekte,, hep böyle zaten yakınıp iş yapmayan insanlar doldu her tarafta,,,
hayata geçirilmemiş bir düşünce var bu başlık altında, elimde ev stüdyomda yaptığım hatırı sayılır altyapı ve düzenlemelerim var ama 1 yıl son mesajdan bu yana geçmesine rağmen burada paylaşım ortamı oluşmamış henüz
hiçbir iyilik cezasız kalmaz