4. Sınıf Müzik Kitapları (Ertuğrul Kılıç)

Sadece ilköğretimi ilgilendiren konular.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

4. Sınıf Müzik Kitapları (Ertuğrul Kılıç)

Mesaj gönderen Admin »

4. sınıf müzik kitapları (Ertuğrul Kılıç)

Arkadaşlar yeni ulaştığım bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.. Düşünmekte fayda var.. "yorumsuz"

Yayınlar dairesinde gelecek yılın kitapları paketlenip hazırlanmaya başladı, ancak 4.sınıf müzik kitaplarının paketlere konulmadığını fark eden çalışanlar duruma itiraz etmişler. İtirazlarıyla kalmışlar tabii ki. Ancak durumu dışarıya isim vermeden haber vermeyi de bir görev bilmişler. Bana dolaylı yoldan ulaştırılan bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Küreselleşmenin kendisi kocaman bir yalan ve yalanlar üzerine kurulmuş bir sistem; bu gün resim bölümlerinin başkan ve öğretim üyeleriyle yapılan toplantıda aynı yalanları söylemiş olacaklarını tahmin etmek zor değil. Aslında Ziya Selçuk hiç yalan söylemiyor, sadece ulusötesi sermayenin sözcükleriyle konuşuyor, biz sosyal bir devlette büyüdüğümüz için onun dediğini anlayamıyoruz.

Müzik dersi kalkmıyor diyor! Bakınız, beyni parçalayıp her bir parçasına da zeka demiyorlar mı? Aynı yanılsatmayı yapıyor burada da, bir çalgıyı seçen çocuk da müzik yapmış olmayacak mı, yani bireysel çalgı dersi de müzik dersidir diyor.

Olay bu, kendi diliyle resim müzik beden eğitimi kalkmıyor derken kendince doğru söylüyor, bizim bildiğimiz fonksiyonel müzik dersi bu değil tabii, orada kandırılıyoruz, hepimizi çocuk gibi yalancı elma şekeriyle kandırıyorlar, budur yapılan. Var mı var, bin parça halinde, paran varsa git bir parçasını al.

Küreselleşmenin beslenme dediği de bu değil mi, şeker dediği de bu değilmi, kafeinsiz kahve, şekersiz şeker, sanatsız müzik (pop), çocuksuz okul, beyinsiz beyin, say daha...

Resim ve beden eğitiminde ders kitabı verilmediği için durum sır olabiliyor, ama bizim müzik kitaplarımızı kendileri dağıttığı için saklanamadı.

4. sınıfta buyıl, başlatılıan seçmeli sistem, bundan sonra bir üst sınıfa geçerken devam edecek, liseler için açıklandığı gibi. Durum apacık ortada.
Şimdi 4.sınıfa çocuğu başlayacak olan velilerden " Çocuğumun bütün dersleri almasını istiyorum, temel eğitim dersleri herkese eşit verilir, vermiyorsanız bana belgesini verin" diyecek ve bu veliler çocuğu ders seçmeye zorlandığı için danıştaya itiraz edecek...

İnanıyorum ki bizim ailelerimiz çocuğunu çok yönlü yetiştirme geleneğine sahiptir ve bunu istemeye devam edecektir. Mücadele yeni başlıyor, lütfen herkese iletiniz.