Müzik Dersleri Seçmeli mi Olacak?

Sadece ilköğretimi ilgilendiren konular.
Kullanıcı avatarı
bisgen
İletişim:

Müzik Dersleri Seçmeli mi Olacak?

Mesaj gönderen bisgen »

"Değerli arkadaşlar,müzik öğretmenlerinin çilesi bitmiyor.yeni yönetmelik ile birlikte bir yarıyıl görsel sanatlar diğer yarıyıl ise müzik dersi ilk öğretimde okutulacak.Bu konu ile ilgili olarak 4ve 5.sınıflar ayrı 6,7,ve 8 sınıflar ayrı değerlendirilecek.Bu duruma göreyeni yıllık ve günlük planlar nasıl yapılacak ve öğrenciye yarım yarıyılda ders saatleri 2 yede çıksa ne verilecek. Yardımlarınızı bekliyorum" 27 Haziran 2006

"Sadece orada değil 2.kademeye seçmeli sanat etkinlikleri diye bir ders geliyor 2.kademeye 2 saat müzik olacak tabi idare seçerse onların planları nasıl yapılacak?Bir dönem müzik diğre dönem resim dersi ise daha esnekher iki dönem birer saat yapılabilecek." 8 Temmuz 2006

Arkadaşlar merhaba bu yazıyı bugün bir forumdan aldım . Böyle birşey var mı? Bilgi sahibi olanlar lütfen açıklama yapabilir mi?

Birisi bunun doğru ya da yanlış olduğunu söylesin. Ama bilen birisi lütfen.
" OkuL için değiL hayat için öğreniyorum / öğretiyorum !"

http://bisgen.blogspot.com
mahiye

okulunuza sık sık uğrayıverin

Mesaj gönderen mahiye »

Arkadaşlar,
Ben emekli oldum, artık resmi yazıları takip edemiyorum.
Bişgen'in hatırı için emekli olduğum okula gittim, muavini müzik öğretmenidir. Derki:
"Bir ara meb.gov.tr sitesinde bizim müdür böyle bir yazı okudu, bize dedi ki, istersek bir yarı yıl 2 saat resim diğer yarı yıl 2 saat müzik dersi seçilebilir. Okullar açılırken kitapçık halinde nasıl uygulanmacağı okullara gönderilecek."

Yazılar meb sitesinde biliyorsunuz bir ay süreyle konup kaldırılıyor, gözden kaçırılarak yapılıyor bunlar. Yani. siz eğer itiraz edecek, danıştaya verecekseniz, o sitede yayınlandığı tarihten itibaren 60 gün içinde başvurmanız gerekir ya, sizin süreyi kaçırmanız için gözünüzden kaçırtma var. Bu bir.

İki: PEDAGOJİK YANLIŞ VAR. 2 saat olmuş gibi bir ders, aslında yıl boyu 1 saat haftada olmakla aynı ders saatine geliyor yıllık. ancak pedagojik hata vardır, isan beyni ritmik pekiştireçlerle bir şeyi algılayabilmekte, davranışa dönüştürebilmektedir. Böylece sadece gözden kaçırma değil yapılan, müzik bilgi ve becerilerinin beyinde de kalıcı olmamasına neden olacaktır bu uygulama.

Üç: Tam metni okuyamadığımız için eski bilgimle söylüyorum. Kulüp faaliyeti adı altında yapılacaksa bu zaten ders değildir, etkinliktir ve okul dışında da başka bir yerde çocuk bu kulübe gidebilir denilecektir.
Dersimizin adı pilot okula gelen belgede zorunlu seçmeli dersler grubuna alınmıştı, ENSTRÜMAN dersi olmuştu, İSTEĞE BAĞLI ders tanımı getirilmişti. Bunların gün gün yazıları sizde de var, okur yazar olanlar eski tebliğler dergilerine, özellikle aralık 2005 tarihliye baksınlar. Temel ders olmaktan çıkmış bir dersi siz bilgisayarı seçen çocuk müzik almasa da olur dediğinizde kaç çocuk seçer?.

İstiklal marşını okutacak öğretmen kalmayacak, bilen çocuk kalmayacak, siz ne zannediyorsunuz, boşuna "Hava Kurşun gibi ağır..." diye bağırıp durmadım!
Sevgiyle kalın.

Mahiye ablanız
ümitözdemirdinç

Mesaj gönderen ümitözdemirdinç »

böyle bir çalışma neye yarıyacak çok merak ediyorum üstlerimiz ne ile uğraşıyor ??*