sınıf içi farklı etkinlikler

Sadece ilköğretimi ilgilendiren konular.
mustafalp

sınıf içi farklı etkinlikler

Mesaj gönderen mustafalp »

mutlaka sınıf içerisinde, kitapta verilen etkinliklerin dışında çalışmalar yapıyoruzdur. zaman zaman da öğrencilerin ilgisini çekecek, eğlenirken öğrenmelerini sağlayacak etkinlikler bulmakta zorlanıyoruzdur. bu yönde bir başlık göremediğim ve paylaşmakta fayda olacağına inandığım için bu başlığı açtım.

ben uyguladığım ve olumlu sonuçlar aldığım bir etkinliği paylaşayım.. U şeklinde oturmuş bir sınıftaki tüm öğrencilerin ayağa kalkması istenir. (U olmayan sınıfta öğrencilerden U şeklinde ayakta dizilmeleri istenir.) yeni geçilen parçadaki notaları, her öğrenci bir nota söylemek kaydıyla, sırasıyla öğrencilerden söylemeleri istenir. sırası geldiğinde nerede olduğunu kaçırmış olan, fazla bekleyen, ağzından başka bir nota çıkan öğrenci yanmış olur ve yerine oturur. yanındaki parçaya en baştan başlar ve dönerek parçadaki notalar tek tek söylenir. sona kalan öğrencilere güzel notlar verilir. bir uygulamamda sona kalan iki öğrenciden birine 90 birine, son kalana 100 vermiştim. bir uygulamamda da 22 kişilik bir sınıfta ilk çıkan beş öğrenciye 60, 5-10 arasına 70, 10-15 arasına 85, 15-20 arasına 90, son iki öğrenciye de 95-100 vermiştim, puanlamada tabiki oynanabilir. bu yöntem sonucunda öğrencilerin zevk aldıklarını ve tekrar yapmak istediklerini, doğru yapmak için çaba sarfettiklerini, neticesinde de notaları daha iyi öğrendiklerini gördüm, tavsiye ederim.