Acil Sorun! Resim Müzik Bölümleri Kapanıyor!

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
mahiye

Acil Sorun! Resim Müzik Bölümleri Kapanıyor!

Mesaj gönderen mahiye »

Güzel Sanatlar Fakültesi Bir Yanılsatmadır

Güzel Sanatlar Fakülteleri açılıyor patır patır. AnkaraÂ’da Gazi Üniversitesinde de açıldı. Bunlar eğitim fakültesine bağlı değildir, mezunları öğretmen olmaz. Eğitim fakültesine bağlı olmayan yerden öğretmen çıkmaz!

Güzel Sanatlar Fakültesi bir TUZAKTIR! Müzik ve resim bölümleri eğitim fakültelerinden kopartılıyor!

MÜZİK ve RESİM EĞİTİMİ BÖLÜMLERİ böyle KAPATILIYOR!

Bugünlerde YÖK ve Gazi Üniversitesine bağlı Müzik Böl. öğretim üyeleri oturmuş Güzel Sanatlar Fakültesi programları yapmaktadırlar. Anadolu Güzel Sanatlar Liselerindeki öğretmenler de kendilerine, yani Güzel Sanatlar Fakültesinin bir alt basamağına program yapmaktadırlar.

Programlar bitirilmek üzeredir ve hiç biri bu tuzağın farkında değiller
Yeni programları yapanlar hem de iyi bir şey yaptıklarına inandırıldılar. Oysa, müzik ve resim bölümleri eğitim fakültesinden ayrılırsa mezunları öğretmen olamaz!

Öğretmenlere, öğretmen yetiştirmeyecek bir program yaptırılmaktadır şu anda.

Müzik bölümü, eğitim fakültesinden kopartılırken Müzik Bilimleri Fakültesi ile aynı statüye getirilmektedir, ki müzik bilimleri mezunları öğretmen olamamaktadır. Hatta öğretmen olabilme hakları var diye bilerek Müzik Bilimlerine girenlerin bile mezun olurken bu hak ellerinden aldılar. Şimdi o mezunlar yüksek lisans açan bir yer bulursak pedagojik formasyon alalım diye kapı kapı dolaşmaktadır. Üstüne oldukça yüksek bir bedel ödemeyi göze alarak, yaş otuzu geçtikten sonraÂ…

Güzel Sanatlar Fakültesi mezunları da yarın bir gün Müzik Bilimlerinden mezun olanlar gibi öğretmen olmak isterse yüksek lisans kapılarında bekletilecektir.

Şimdiden bunu durdurma fırsatı vardır! En azından bu programı hazırlayacak kimse bulamamalı YÖK Dünya Bankası Dairesi, bu kadar kolay olmamalı onlar için Mustafa KemalÂ’in Gazi Eğitimini bitirmek!
Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünün tüm öğretmenleri bu tuzağın farkında değillerdir. Eğitim fakültesinden ayrı bir fakülte olmayı “ana bilim dalı olmaktan kurtuluyoruz, büyüyoruz” olarak algılamaktadırlar. Oysa bir yanılsatma içine düşürülmüşlerdir, farkında değillerdir; ana statüden, yani öğretmenlikten kopartılmaktadırlar.

AtatürkÂ’ün öğretmen yetiştirsin diye kurduğu Gazi Eğitim Enstitüsü, bir süre önce 4 yıla çıkarken adı fakülte olmuştu, şimdi adı tümden değişip Güzel Sanatlar Fakültesi oluyor ama bu sefer mezunları öğretmen olamayacak.

Bu, dört dörtlük bir tuzaktır; üç adımda sıfırlanan koca GAZİ EĞİTİM! Sıfırlanan AtatürkÂ’ün öğretmen yetiştirme programıdır.
Yerine konulan ise parası olanın alacağı çalgı kurslarıdır, müzik dersaneciliğidir, asla sanatçı yetiştirmek hedefi yoktur, onların deyimleriyle “piyasaya göre eğitim modelidir”, piyasaya çalgı öğreticisi yetiştirecektir. Yani ilköğretimde zorunlu müzik dersini yok eden tuzaktır bu.

Özetle vurulacak son hedefte müzik ve resim dersi vardır. Yani, Güzel Sanatlar Fakültesini resim-müzik öğretmenliği bölümünü kaldırıp onun yerine koymak sadece müzik öğretmeni yetiştirmenin sonu değil müzik derslerinin de sonudur!

Ne yazık ki bütün bunlardan daha elim ve daha vahim olmak üzere, fakültelerimizde yönetime gelmiş bulunan öğretim üyeleri gaflet ve dalalet içindedirler!

İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifenÂ… İşgal altındaki İstanbulÂ’dan AnadoluÂ’ya geçmektir.

Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini!

15.6.2006
Kullanıcı avatarı
serkan_konca
İletişim:

gsf

Mesaj gönderen serkan_konca »

merhaba..ben kdz.ereğli anadolu güzel sanatlar lisesi flüt öğretmeni serkan konca..

yazınızı daha önce okumamıştım nasıl oldu anlamadım,farkedemedim.

boluda müzik eğitimi anabilim dalından sonra şimdi güzel sanatlar fakültesi açılacak.bu fakültenin açılacak olması nasıl olurda eğitim böl.nün kapanmasına neden olur ben bunu pek anlayamadım.güzel sanatlar fakültelerinin açılma nedeni müzik eğitimi bölümlerini sonlardırmak mı?
okadar müzik bölümü var ve bunların bölüm başkanları,eğer gerçekten böyleyse bunların hepsimi kör!anlamadım

bu konuyla ilgili daha geniş bir yazı yazdıysanız eğer mutlaka okucam şimdi heryere bakıcam..yoksa genizş bir şekilde bu konuyu yazabilirmisiniz...

teşekkürler...
s_konca
mahiye

yanıt

Mesaj gönderen mahiye »

Sınavsız üniversiteye geçiş modeli getiriliyor, dikkat edin, AGSL neyin hazırlık okulu olmaktadır ki bu liseden sınavsı geçiş hakkı verilecek? Öğretmen yetiştiren bölümlere girmek atla deve haline getirildi, gençlerimiz sürek avındaki tavşan gibi GSF lere yönlendirildi, "oh sınav yok" diye seviniyolar. Oysa önce bataklığa sürüklenildik hepimiz ve sonra bize bir kuru sopa uzattı piyasanın gizli eli, biz o dala tutunmak zorunda bırakıldık, orda da ölüm kalım savaşı bekliyor bizi.
Bu tuzaklarla örülü yolda nereye kadar yaşama şansımız var? İşte savaşın içine sürükleniyoruz, başbakan gelin birlikte PKK avına çıkalım diyor ve Baykal'ı Bahçeli'yi alıyor etrafına, ve haydi yallah Asya kapılarına... İçerde sosyal devlet bitmiş kimsenin meselesi değil.

Diğer yazılarımı değişik başlıklar altında bulacaksınız, mutlaka okuyun, özellikle antalya dönüşü yazdıklarım ilginizi çekecektir. GSF mezunları otellerde gece çalışacak orda, Ukraynalı çift hizmet veren hostes kızlarla yarışarak. Onun için sınavsız oraya geçiş, sonra her türlü serbest piyasaya, sermayeye tam hizmet ve ne verirsen abi dilenci müzisyenler dönemi...

Maaşlı öğretmenlik bitiriliyor, yani sosyal devleti eritiyor küresel kapitalizm, yani ulus devletler bitirilmek isteniyor.
Son yeni SEVR haritasını gördünüz mü, bana adresinizi verin size göndereyim; Tebriz bile Kürtlere verilmiş... Piyasa canavarının ne kadar acımasız olduğunu, bu haritanın ne kadar cana mal olacağını görün diye, müzik öğretmenliğini bitirmek de bu haritanın bir ön adımıdır.
İyilikle kalın
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

Sayın Morgül,

Özellikle şu sıralar oldukça fazla sayıda gencimiz siteyi ziyaret ediyor sınavlar nedeniyle ve siz yazılarınızla onları olumsuz etkiliyorsunuz. Şimdiye kadar felaket tellallığını yaptığınız birçok konu dediğiniz gibi olmadı. Adeta gençlere müzik tahsil etmeyin mesajı verdiğinizin farkında mısınız?

Lütfen "Müzik Eğitimcileri Sitesi" üzerinden siyaset yapmayı bırakın ya da yazdıklarınızda daha dikkatli olun. Sizi tanıyanlar için sorun yok ama tanımayanlar, her yazdığınızın gerçek olduğunu düşünebilir. İnsanları uyarmak, uyandırmak (!) adına ümitsizliğe sürüklemeyin. Bu şekilde yazmaya devam ederseniz yazılarınızın engelleneceğini üzülerek bildirmek isterim.

Bir soru: AGSL'den üniversitenin müzik bölümüne sınavsız geçmenin ne gibi bir sakıncası olabilir söyler misiniz? Bunun nesi kötü?
kare_kedi

Mesaj gönderen kare_kedi »

admin'e tamamen katılıyorum.. bence bu olayları gözünüzde çok fazla büyütüyorsunuz. elbetteki kalifiye insan yetiştirmek adınana kadar güzel bir dönem hazırlıyorlar. misal ben endüstriyel elektronik mezunuyum ve bu işin staj dahil 4 yıl eğitimini aldım orta öğretim kurumunda.. ama üniversiteye girerken 2 yıllık myo ya yollandık. keşke bizlerede öğretmenlik ve mühendislik kapıları açılsaydı. düz lise çıkışlıların bizden daha fazla şansı olması hiç hoş bir durum değil. bence bu şekilde felaket haberleri vermektense daha olumlu şeyler üretmeye çalışalım...

sevgiler..
SANATÇININ EN BÜYÜK ESERİ YAŞADIĞI HAYATTIR...
mahiye

Başını kuma gömen deve hikayesi

Mesaj gönderen mahiye »

Başını deve gibi kuma gömerek gerçekleri görmekten kaçanlar nereye kadar böyle yaşayabilirler?
Bu siyasettir diyen arkadaşım, eğitim politikalarını beğenmediğiniz için sesinizi duyurmanın adı siyaset değildir, lütfen çarpıtmayın, ben siyasi bir partinin faaliyetini yapıyor değilim, yazdığım kitapları da mı bilmiyorsunuz?
Bir daha bu sözü duymak istemiyorum, çünkü yanlış kullanıyorsunuz. Sizin siyasetiniz de beni susturmaktır desem doğru olur mu?
Sizin site yöneticisi olarak politikanız yanlış, anlatabildim mi?
Beni susturarak eğitim düşmanlarının ekmeğine yağ sürersiniz, ben kurtarmaya çalışıyorum, önceden uyarıyorum, anlayan anlar!
Bakınız, ABD'de çok parçalı zekacılar ne yapsak da geri dönsek, uçurumun dibindeyiz, nasıl çıkacağız burdan diye çırpınıyorlar, seslerini bile duyuramıyorlar artık. 1983 de başlarını kuma gömdüklerinde onları uyaranları dinlememişlerdi...
kare_kedi

Mesaj gönderen kare_kedi »

uyarmaktan ziyad bir konuda icraat yapsaydınız sanırım daha göze görünür ve inandırıcı olurdu... oturduğunuz yerden iki satır yazı yada kitap yazmakla olmuyor beyefendi bu işler. eğerki bir icraatiniz varsa bir eylem, açık oturum, kampanya yada daha farklı şeyler... canla başla gelmek için ben söz veririm ama bu şekilde felaket tellalları gibi yazılar yazarak olayı proveke ettiğinizi düşünüyorum..
saygılar..
SANATÇININ EN BÜYÜK ESERİ YAŞADIĞI HAYATTIR...
şevinn

Re: Acil Sorun! Resim Müzik Bölümleri Kapanıyor!

Mesaj gönderen şevinn »

çıkarılan kanundan nassıl böyle bir anlam çıkarıyorsunuz ?
Anlamak istiyorum çünkü resmi kurum siteleri bunu reddediyor