Müzik Öğretmenliği koşulları!

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
YSD

Müzik Öğretmenliği koşulları!

Mesaj gönderen YSD »

İyi akşamlar arkadaşlar, uzun zamandır cevabını bulamadığım bir takım sorular var kafamda ve içinizden konu hakkında gerçekten bilgili veya yetkili bir arkadaş yardımcı olursa memnun olacağım. Eminim bu sorular, ileride de bir çok genç arkadaşımıza yol gösterecektir. Bu bilgilere ulaşmak gerçekten çok zor.

Önce durumumu bir özetleyeyim:
Ben Yıldız Teknik Üni. Sanat ve Tasarım Fakültesi Duysal Tasarım Bölümü Müzik Teknolojisi programı mezunuyum. Yani konservatuar mezunu değilim. 10 Mayıs'ta ALES'e girdim ve Sözel 58, EA 56 puan aldım. Bu puanla sadece Yeditepe Üni. Eğt. Bil. Ens. Ortaöğretim Müzik Öğr. programına girebiliyorum. Ders programından anladığım kadarıyla sadece formasyon, rehberlik ve uygulama dersleri var bu bölümde. Derslerin listesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bugün Yeditepe yetkililerine kayıt yaptırıp yaptıramayacağımı sordum ve cevap bekliyorum. Şimdi, farz edelim bu bölüme kaydımı yaptırdım ve 1 sene sonra mezun oldum. Karşılaşacağım zorluklara önceden hazırlanmak için şu sorulara cevap arıyorum:

Mecburi hizmet yapmam gerekecek mi ve bunun için KPSS'yi kazanmalı mıyım?

Cevap "Hayır" ise; Kamu kurumlarında öğretmenlik yapabilmek için KPSS'yi kazanmam ve atanmak mı gerekiyor?

Öyle ise; atanmayı bekleyen epeyce çok sayıda müzik öğretmeninin olduğu bir gerçek mi?

Eğer bu sorulara cevabınız "Evet" ise durum gerçekten epey vahim demektir ve özel eğitim kurumlarını tercih etmek daha mantıklı olacaktır. O halde;

Özel eğitim kurumlarına giriş için sadece başvurmak ve kabul edilmek mi yeterli yoksa KPSS ve atanma şartları aranıyor mu?

Şimdilik aklıma takılan sorular bu kadar. Eminim ki bilgili olan arkadaşlar yol gösterici pek çok detay daha sunacaktır. İlginize şimdiden teşekkür ederim. Bu arada ben de yeni adaylara yardımcı olması için edindiğim her bilgiyi bu başlığa ekleyeceğim. Şimdilik hoşçakalın!
YSD

Re: Müzik Öğretmenliği koşulları!

Mesaj gönderen YSD »

Kimseden bir cevap gelmediğine göre bir detay daha ekleyeyim. Yeditepe Üniversitesi'nden gelen cevap şu şekilde arkadaşlar:

Evraklarınızı inceledikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi ve YÖK arasındaki durumun çözüme kavuşmadığı bildirildi.
Telefonda da konuştuğumuz gibi "Formasyon" derslerini almak için bu durumun düzelmesi gerekmektedir. Kısaca bu durumdan dolayı Yıldız Teknik Üniversitesi mezunlarına kayıt yapılmamaktadır.

Yani zaten yüksek lisansa başvuramıyormuşuz Yıldız mezunu olarak. İleride öğretmen olmak isteyip de lisans için Yıldız'ı seçecek arkadaşlara duyurulur.