Sun Müzik Yapım'dan İki Muhteşem Koro CD'si..!

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Sun Müzik Yapım'dan İki Muhteşem Koro CD'si..!

Mesaj gönderen Admin »

Değerli Bestecimiz ve Hocamız Muammer Sun'un yapımını üstlendiği Mayıs 2009 tarihli yepyeni iki CD: Eşliksiz Koro için Çoksesli Halk Türküleri

Resim.::..::..::..::.. Resim
Muammer Sun: Çoksesli Halk Türküleri.::..::..Ahmet Adnan Saygun: Çoksesli Halk Türküleri
sanatsever

Re: Sun Müzik Yapım'dan İki Muhteşem Koro CD'si..!

Mesaj gönderen sanatsever »

Üstadlara saygıyla ve emeği geçenlerin hoşgörülerine sığınarak CDleri buraya yüklüyor ve yayınlıyorum.Amacım sadece çoksesli koro müziğinin dinlenmesi ve dinletilmesidir.Bu sayede belki gelecek nesiller bir nebze dahi olsa fikir sahibi ve müzikal kültür zenginliğine sahip olacaklar.Biliyorum ki para günümüzde emekten kıymetli.Elimiz cebimize gidip orjinal sanat eserlerini satın alamıyoruz.Elbette bu CDler de emek verilerek üretildiler.Bu sebeple Lütfen bu eserlerin CDlerini satın alınız.

LİNKLER SİTE YÖNETİCİSİ TARAFINDAN SİLİNMİŞTİR.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

Muammer Sun varını yoğunu ortaya koyup iki CD yapıyor, tanesi 12 liradan ilk kez 14. Korolar Şenliğinde satılıyor ve siz bunu kopyalayıp rapidshare'den paylaşıma sunuyorsunuz. Hem de saygıyla filan diyerek!? :x E-mail adresinizi Muammer Sun'a bildireceğim ve eminim ki gereğini yapacaktır.

Bu sitede yasal olmayan her türlü içeriğin yayınlanması yasaktır. Lütfen telif haklarına saygı gösterin. Ne CD'leri kopyalayın ne de notaların fotokopisini yapın. En azından Türkçe yayınlar için buna özen gösterin....
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

Sayın Muammer Sun Hocamızdan gelen mesajı aynen yayınlıyorum.
Sayın “Sanatsever” arkadaş,

Değerli müzik eğitimcisi sevgili Süleyman Tarman’ın “Müzik Eğitimcileri Sitesi”nde,
2 CD ile ilgili yazınızı okudum. Öncelikle sizi bilgilendirmek istedim.

1- Ahmed Adnan Saygun, Çoksesli Halk Türküleri ve
Muammer Sun, Çoksesli Halk Türküleri adını taşıyan iki CD yayınladık.

2- Her iki CD’nin de açıklamalarını okumanızı öneririm. Bu CD açıkarmalarından, amacımızın neler olduğunu
kavramanızı beklerim. Umarım ki, amacın ticarî olmadığını kavrarsınız.
Cumhuriyet Türkiyesi’nin müzik örnekleri, Cumhuriyet Türkiyesi’nin insanlarına ulaşalıyor,
çünkü CD yok. Bu açığı bir ucundan kapatmaya çalışmaktı amacımız.

3- Bu CD’yi hazırlayabilmek için, şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki 70 kişilik Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu,
iki CD içinde bulunan toplam 38 parçayı, aylarca çalıştı. Bu ne büyük emektir bilir misiniz?

3- Değerli solistler, Soprano Şule Köken ve Bas Tuncay Kurdoğlu, geçmişteki birikimleri için
verdikleri emeğe, bu CD’de okudukları parçalar için harcadıkları çabalarla yeni yeni emekler kattılar.
Az emek mi onlarınki de?

4- Bu 2 CD’nin kayıtlarının profesyonel düzeyde olmasını istedik; bu müzikleri size en iyi koşullarda dinleebilmek için...
Adı CD’lerde yazılı bir Fransız tonmayster-müzisyen, 11 bin (onbirin) avro istedi.
Yapacığı işleri bize ayrıntılı biçimde yazmıştı, inceledik; ‘evet’ dedik.
Adam uçakla geldi, uçakla gitti; 10 gün otelde kaldı ve gündüzleri 10.00’dan gece 23.30’za kadar her gün kayıt yaptı.
(Kayıtları Fransa’ya götürdü ve orada ses mühendisliğinin gerektirdiği işlemleri yaptı.
Bize 3 kez taslak gönderdi, son sonra da Mastr kayıdı yolladı.)
Koromuz, önceki hazırlık çalışmalarına ek olarak, üst üste çalıştığı bu günlerde kayıtları tamamladı.
Müthiş bir emek ve müthiş bir yorgunluk... Böylesi bir koro kayıt çalışması, bugüne kadar
Türkiye’de yapılmamıştır Çalışmalar, kolayca dayanılır gibi değildi.. Ben bu CD’de görev
alan tüm kişilere hayranım ve kocaman bir TEŞEKKÜR borçluyum.

4- Tonmayster’e ödenen 11 bin avro ile birlikte yapılan kayıt masrafları 26 bin (yirmialtı milyar) lirayı buldu.
Benim param yoktu. Bu parayı, hem “müziksever” hem de gerçek bir “sanatsever” olan sayın Dinçer Yıldız,
Ankara – Eskişehir arasında bununan bir arsasını satarak ödedi. Bu CD’lerin çıkmasını en çok o istiyordu.
Ve sizin de belirttiğiniz gibi, bu koro eserlerini mümkün olduğu kadar çok kişinin dinlemesini amaçlıyordu.
Böyle bir fedakârlığı siz yapabilir misiniz?

5- CD’de yer alan eserlerin HER BİRİNİN notalarının ve daha başka bilgilerinin MESAM
(Musiki Eserleri Sahipleri Birliği)’a kaydettirilmesi, MSG’ye ve MÜYAP’a bildirilmesi,
Kültür Bakanlığı Telif Hakları Dairesine yazılı olarak bildirilmesi ve tümü için bu kurumlardan
onay alınması gerekiyordu. Bu işlemler de, benim bile tahmin edemediğim ölçüde iş ve emek gerektirdi.
Aylarca sürdü. Nihayet bandrol alındı.

6- Bu sırada, iyi bir grafiker arandı, buundu; CD kapağı için bir çok taslak çalışma yaptırıldı;
bu CD’lerin gördüğüüz kapakları hazırlanmış oldu.
İç yazıları kim yazacaktı? Bu iş de, doğal olarak bana düştü.
Fakat gözlerim hasta idi (Makula Dejenerasyonu – kuru tip); iyi göremiyorum;
örneğin gazete yazısını okuyamıyorum. Dolayısiyle, bilgisayarda normal büyüklükte yazı okuyamıyorum-yazaıyorum.
30 inçlik bir Apple ekranım var, her yazıyı 72 puntoya büyüterek okuyabiliyorum, yazabiliyorum.
Bununla birlikte, sık sık yanlış harf tuşuna basıyorum. Sonradan 4-5 kez dikkatle okuyarak harf düzeltmesi yapıyorum
(yine de yanlış harf olursa kusura bakmayın); kısacası, eskiden bir günde yazabileceğim bir yazıyı 4-5 günde yazabiliyorum.
Bir de yazılarımın felsefî içeriği var, size düşüncelerimi en iyi bir şekilre aktarabilmek için çok uğraşıyorum,
tekrar tekrar düzelterek yazıyorum. İşte, bana düşen, bu CD içindeki yazıları yazma işi,
konuyu sevmesem- sorumluluk duygum olmasa, tam bir işkence sayılabilir.
Siz hiç böyle bir işkence yaşadınız mı?
Yazılar ekrar tekrar gözden geçiriliyor, Alman Dili Dilbilimi doktoru olan sevgili eşim Sinemis Sun,
her konuda ve özellikle okuma ve kontrolleriyle bana yardımcı oluyor;
CD’ye katkısı olan kişilerin ve kurumların bilgileri ile fotoğraflar bulunuyor – hazırlanıyor,
sonra yazıları ve fıtığrafları Grafiker’e veriyoruz, sayfalara yerleştiriyor, beğeninceye kadar değiştiriliyor, sonra kesinleştiriliyor.

7- Yazıların ve fotoğrafların tününün, filmleri alınıyor. Basımevi aranıyor, CD’lerde gördüğünüz kapak ve
yazıların bulunduğu format, CD konacak yer vb. bir çok özelliği basacak iyi bir basımevi İstanbul’da bulunabiliyor.
Basımevi hem CD içindeki bilgileri hem de belirlediğimiz formattaki yazıları basıyor.
CD’leri bastırmak konusunda da, araştırıyoruz, en iyi CD basan kurum ODEON firmasıymış,
onu buluyoruz anlaşıyoruz. Kapaklar ve bandroller Odeon’a yollanıyor, onlar CD’leri basıp-çoğaldıp,
her CD’yi kendi kutusuna koyuyorlar. Tümü tamamlanınca, bize kargo ile gönderdiler.

8- Ne kadar uzattım diye düşünebilirsiniz; tersine, kısa kesmeye, özetlemeye çalıştım.

9- Şimdi bir düşünün: Kültür Bakanlığı’ndan koro için yazılı izin aldık, Koro şefi - 70 kişilik koro ve yöneticiler,
aylarca çalıştılar, Fransadan tonmayter getirdik, Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Dekan Işın Metin’in
yardımlarıyala yer ayrıldı ve gece gündüz10 gün kayıt yapıldı. Yazıların yazılması, grafik düzenleme, basım, CD çoğaltımı vb. işler ayarca sürdü.
Bu CD’ler için 46 bin (46 milyar) masraf yapıldı. (SUN Yayınevi’ne gelirseniz size faturaları gsterebilirim.)

Ve siz, sayın “SANATSEVER” kişi, bunların hiç birini bilmeden, düşünmeden
bu CD’leri ücretsiz paylaşım sitesine koyuyorsunuz.

Bu CD içerikleri ücretsiz paylaşılırsa, biz büyük emeklerle ve
güçlüklerle çıkarabildiğimiz bu iki CD’den başka CD ya;amayacağız demektir.

Siz bunu mu istiyorsunuz sayın “SANATSEVER”???

Bu emeği verenler adına, size ne söyleyebilirim? Bilemiyorum.
Siz kendinize ne söylememi istiyorsanız, bana yazar mısınız?

Bu yazıyı sabırla okuyanlara teşekkür ederim.

Muammer Sun
(Müzik sorunları üzerine yazdığı yazılarla,
eğitim müziği – sanat müziği alanlarında yapığı besteleriyle
ve de çıkardığı bu iki CD ile
her türlü cezayı haketmiş bir yurttaş...)
( 6 Haziran 2009 Ankara)