Tam da seçimler yaklaşmışken Meclis Orkestrası

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Pianoforte
Mesajlar: 15
Kayıt: 25 Mar Cmt, 13:40
Konum: İstanbul
İletişim:

Tam da seçimler yaklaşmışken Meclis Orkestrası

Mesaj gönderen Pianoforte »

MECLİS ORKESTRASI
Türkiye’nin hemen her ilinden Adıyaman’dan, Elazığ’dan, Diyarbakır’dan,İstanbul’dan solistlerin birleşip bir orkestra kurduklarını biliyor muydunuz? Hepsi kendi kültür ve yetişme tarzlarına göre değişik usluplar ile enstrumanlarını icra ediyorlar. Kimisinin keman tekniği diğerlerininkine çok benzerken, kimisi viyolonseli daha nasıl tutacağını bile bilmiyor.
Üstelik piyanist de (piyanonun önünde oturan insan!) piyanonun ağırlığı altında ezilmiş, sakatlanmadan kurtulma çabasında. Bu insanların amaçları nedir diye düşünmemek içten değil.
Kimisi sazına uluslar arası anlamda hakim olmak isterken, diğeri de yaptığı işi iyi yapmak anlamında Bach’ı, Mozart’ı anlamaya çalışıyor. Sonuçta hepsinin yapmak istediği, toplumun sanat ve kültür yaşamına katkıda bulunmak.
Nasıl oluyor acaba hiç duymadık diye merak ettiyseniz, aslında bu orkestra yeni kurulmadı. Kuruluş tarihi 1923.
Nice enstrumanistler, nice yorumcu solistler geldi geçti bu orkestradan. Ama bana sorarsanız tarihinin en zavallı dönemlerini yaşıyor.
Tabii ki bu orkestranın bir de şefi var. Bilirsiniz ki sef, bir esere en yüce duyguları katarak, orkestranın tınılarına hükmedebilir.
Bu orkestra en zavallı dönemlerini yaşıyor. Çünkü şef sayın Erdoğan.
Meclis orkestra oldu olalı böylesine bir kakafoni duymadınız sanırım. En önemlisi de meclis orkestra olalı bir daha Atatürk gibi anlamlı bir şefi alkışlayamadı.

Cevapla