Rize Üniversitesinin amblemine dikkat!

Hangi başlığa yazacağınıza karar veremediğiniz ve müzikle ilgili olmayan görüşler...
mahiye

Rize Üniversitesinin amblemine dikkat!

Mesaj gönderen mahiye »

M.Morgül
Rize Üniversitesinin Amblemine Dikkat!

Zümrüt Rize gazetesinde, yeni açılmış olan Rize Üniversitesinin seçmiş olduğu amblemle ilgili bir haber okudum. Dikkatlice baktım. Çünkü bu üniversitenin temelinde 1962’de kurulmuş olan benim de okuduğum Rize Öğretmen Okulu vardır. Rize Öğretmen Okulu geçirdiği birkaç evreden sonra şimdi üniversite olmuştur.

Bu amblem beni de temsil ediyor olmalı diye düşünerek, merakla, içinde eğitimle ve bilimle ilgili ne sembol var, görmek istedim.

Hayretler içinde kaldım; sanki bir futbol takımının bayrağıymış gibi, iki renk var, bilim yuvasını çağrıştıran bir işaret yok. Dalgalanıyormuş gibi duran 4 kalın çizgi.
Acaba deniz dalgası mı bu çizgiler diye düşündüm, hiç öyle durmuyordu.

Az daha dikkatle bakınca, yakın çekim yapılmış bir bayrağın dalgalanırkenki haliydi; bu hal bir şeye benziyordu, dalgalanan çizgiler bir bayrağın çizgileriydi.

Beynin algılama sistemine numara çekerek yapılmış bir Amerikan bayrağının resmiydi bu…. Neden böyle düşündüm derseniz, çünkü:
İnsan beyni yarım olan şekilleri tamamlar.

Bu dalgalı çizgiler tamamlandığında kocaman bir Amerikan bayrağı dalgalanıyor tam burnunuzun dibinde ve siz sadece katlanmış çizgilerini görüyorsunuz! Abartılı çizimlerin beyinde hakimiyet kurma özelliğini de biliyorsanız karşımda daha vahim bir amblem var demekti.

Neden dalgalanan renkli çizgiler Amerikan bayrağını anımsatıyor diye sorabilirsiniz; efendim her an her yerde o kadar çok beynimize resmediliyor ki artık, ilk aklımıza gelen o bayrak oluyor. İsterseniz bir deneyin, TV de en uyduruk filmlere bir süre bakın, hiç olmayacak yerde, aşk sahnesine bile bir Amerikan bayrağı sokuyorlar! İstemesen de beynimizde en geniş alanı o bayrak kaplıyor.

Eğer mahkemeye versem, Türkiye Cumhuriyetinde bir başka devletin sembolünü çağrıştıran bir bayrak resmi kurumda asılamaz diye, bunu ispatlamam çok zordur. Mahkemeler zihinde olup da henüz işlenmemiş suçları cezalandırmaz çünkü!

Peki de biz mi bu kadar aptallaştırıldık, eğitim fakülteleri nasıl bu kadar resim pedagojisinden habersizleştirildi? Neden bu üniversitede insan beyninin algılama sistemiyle oynandığını, görsel algılama sistemimize tuzak kurarak Amerikan bayrağından amblem yapıldığını gören yok!

Ben Rize Öğretmen Okulundan mezunum, şimdi bu okulda öğretim üyesi ve yönetici olanlar, size sözüm var. Üniversite oldunuz ama, kuruluşunuzun dayandığı Rize Öğretmen Okulunda öğretilenler kadar bile bilgi vermiyorsunuz. Biz, Cumhuriyet bayramında çakı gibi yürürdük resmi geçitte, mor şeritli siperlikli şapkalarımızla valinin önünden geçerken selam verirdik sağa bakarak, bizim kuşağımıza, Rize Öğretmen okulu mezunlarına biraz saygınız olsun lütfen!

Lütfen o amblemi acilen kaldırınız, kuruluşuna gönderme yapan öğretmen meşalesinden ilham alan bir işaret bulunuz. Üniversiteler aydın yetiştirme yeridir, aydınlanmanın meşalesini taşıyacak gençler yetiştirdiğinizi çağrıştıran bir amblem yakışır size.

Bilmediğiniz bir şey daha var; Amblem sipariş verirken önce felsefeniz belirlenir ve bu felsefe yapılacak resmin ana teması olarak duyurulur. Bir felsefe belirlemediğiniz ve açıklamadığınız anlaşılıyor. Ana tema konulmadan, yani, üniversitemizin eğitim felsefesi açıklanmadan resim yarışması olmaz.

Dost acı söyler, ben savaşarak söylemeyi tercih ediyorum, çünkü tahrip edilen şey benim yaşam alanımdır, bunu tatlı söylemem mümkün değildir. Bu tavrıma namussuzlar kadar cesur olmak da diyebilirsiniz!

Rize Üniversitesinin seçtiği amblem Amerikan bayrağını çağrıştırmaktadır, buna seyirci kalmayalım. Rize’yi Rizeliler yönetmiyor mu yoksa?

26.12.2006
Soykan_Müzik_Hayatımdır!

Mesaj gönderen Soykan_Müzik_Hayatımdır! »

Bende senin bu yazdıklarından sonra bulıyım koyayım istedim amblemi buyrun amblem bu !!!

http://www.rizemyo.ktu.edu.tr/banneryy.gif
En iyi müzik,Saygıyla yapılandır...
Kullanıcı avatarı
balçiçekk

Re: Rize Üniversitesinin amblemine dikkat!

Mesaj gönderen balçiçekk »

"benziyormuş" diye önyargıyla da baktığımı göz önünde bulundurursak.. ben de benzettim :/
don't let your dying dreams escape..