müzikoloji sınavları nasıl yapılıyor

Yeni başlık açmadan önce sorunuzla ilgili önceki mesajları gözden geçirin ya da önce arama yapın.
merve

müzikoloji sınavları nasıl yapılıyor

Mesaj gönderen merve »

bir kızım müzikoloji sınavlarının daha basit olduğu kanısında fakat bunun yanında bir kısım insanda daha zor olduğunu belirtiyor bu konuda bilgi sahibi olan var mı? Müzikoloji sınavları hangi başlıklar altında yönetiliyor ve bu zamandan sonra kaç yerin müzikoloji sınavları kaldı yani kaçına başvurabilir ve sınava girebiliriz...
gönüllerin açık oldu muhabbeti sefada sorunlarımızı halletmeye çalışalım
Kullanıcı avatarı
aozpek
İletişim:

Mesaj gönderen aozpek »

GÜLÜM SENİ ÇOK SEVİYORUM :D
S.Ü. Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı G.T.S.M. Bölümü / KONYA
albeniz

Mesaj gönderen albeniz »

Bu konuyu müzikoloji okuyan arkadaşlarıma sorup bir cevap vermek istedim.Onun için şimdilik birşey yazmıyorum..yanlış olabilir değişiklik yapılmış olabilir..
saygılar..
albeniz

Mesaj gönderen albeniz »

Dün üstteki mesjı göndermiştim..Aradan kısa bir zaman geçti ama siteye kimse uğramamış..Böyle kaliteli bir siteye çok az kişinin uğraması beni üzdü.

neyse efendim, sizin sorunuza gelince,
birincisi kulak sınavından geçiyorsunuz(genel duyum müzik bilgisi)
ikincisi yazılı sınav Batı müziği ve türk müziği üzerine buda..
üçüncüsü yabancı dilden makale çevirisi burası biraz zor gibi..:))
dördüncüsü ise estruman çalıyorsun yapmak istediğimizi anlatıyoruz gene kendi içinde kulak soruları soruluyormuş..
Bu sınav sistemi de İTÜ için geçerli diğerlerinden pek fazla fark yoktur armoni dikte falan olabilir..

saygılar..
kurzweil

Mesaj gönderen kurzweil »

Bazı okullar sınavda dikte istiyorlar, bu yüzden zor olabilir, insanlar zaten bunu öğrenmek için geliyorlar okula.
UnsPoKen

Mesaj gönderen UnsPoKen »

ben akdneiz üniversitesi gsf müzik bölümünde okuyorum bölümümüz daha önceleri müzikoloji olarak tanımlanıyordu fakat müzik bölümü olarak adı değiştirildi müzikoloji okumak için 2. sınıftan 3 e geçerken alanlara ayrılıyorsunuz burada müzikoloji de var bunun ynaında piyano bireysel çalgı , şan bölümü hatta jazz bölümü bile var...

sınavlarıda genelde işitme agırlıklı oluyor bilindiği gibi 2,3,4 ses duyma ezgi tekrarı,ritm tekrarı,bir entrümanla hazırlanmış klasik bir parça (flüt dahil),bide şan parçası ile hazırlanıp gelmeniz yeterli bide 1. aşamadan 2. aşamaya geçenler genel müzik kültürü açısından bir test sınava tabii tutuluyorlar...

başarılar dilerim...
Kullanıcı avatarı
fatihermete

Mesaj gönderen fatihermete »

Bu sene bende müzikoloji sınavlarına gireceğim, ufak bir araştırma yaptım. Öğrendiğim kadarıyla öncelikli bir kulak sınavından sonra 2. aşamada Türkçe kompozisyon var. Burada, ileride bir bilim insanı olacak olan adayın bilimsel, akıcı, konuyu doğru anlamış şekilde ve eleştirel bir komposizyon yazması gerekiyor. Konu, muhtemelen müzik ve sanat üzerine oluyor. Bu aşamadan sonrada çoğu okulda mülakat yapılıyor. Mülakatta, adayın müzik bilgisi, müzikolojiyle niçin ilgilendiği gibi yeterlilikler ve bölüme uyum sağlayıp sağlayamayacağı gibi ölçütler sınanıyor. Ama tabiki okuldan okula değişiyor. Örneğin, İTÜ'nün müzikoloji sınavında, adaydan yabancı bir dilden Türkçe çeviri yapması isteniyor. Sınavlara girecek arkadaşlara başarılar dilerim.
Kullanıcı avatarı
guyin

Mesaj gönderen guyin »

arkadaşlar ben 2 sene müzikoloji sınavına girdim 9 eylülün.diktede yok solfejde.sadece akor sesler ve ezgi tekrarı.tabi 9 eylül düşünenlere bu :wink:
Kullanıcı avatarı
fatihermete

Mesaj gönderen fatihermete »

guyin yazdı:arkadaşlar ben 2 sene müzikoloji sınavına girdim 9 eylülün.diktede yok solfejde.sadece akor sesler ve ezgi tekrarı.tabi 9 eylül düşünenlere bu :wink:
Merhaba guyin.. Acaba sınavdaki Türkçe kompozisyon hakkında biraz bilgi verebilir misin ? Konu,değerlendirme varsa mükalat hakkında da lütfen. İlk olarak Dokuz Eylül Üniversitesinin sınavına girmeyi düşünüyorum çünkü =)
Kullanıcı avatarı
guyin

Mesaj gönderen guyin »

selamm...kompozisyon 2. aşamada oluyo zaten.sabah ilk gittiğinde alıyolar.kağıt dağıtıyolar.konuları hatırlıyorum bir iki tane.mesela ilk sene sertab erenerin birinciliği hakkında yazdırmışlardı.ama sınavın başında şey diyolar.bunu çok önamsemeyin bilgi çok önemli değil doğru cümle kurmanıza ifade şeklinize filan bakıoruz dediler.yani onda çok büyütülcek bişi yok.büyük ihtimal zorlanıcaın ter ezgi tekrarı olur.onu da çok uzun sormuyolar ama çok atlamalı oluyo genelde.başka bi sorunun olursa sorabilirsin.deneyimliyim yani :lol:
Kullanıcı avatarı
tolga

Mesaj gönderen tolga »

guyin yazdı:selamm...kompozisyon 2. aşamada oluyo zaten.sabah ilk gittiğinde alıyolar.kağıt dağıtıyolar.konuları hatırlıyorum bir iki tane.mesela ilk sene sertab erenerin birinciliği hakkında yazdırmışlardı.ama sınavın başında şey diyolar.bunu çok önamsemeyin bilgi çok önemli değil doğru cümle kurmanıza ifade şeklinize filan bakıoruz dediler.yani onda çok büyütülcek bişi yok.büyük ihtimal zorlanıcaın ter ezgi tekrarı olur.onu da çok uzun sormuyolar ama çok atlamalı oluyo genelde.başka bi sorunun olursa sorabilirsin.deneyimliyim yani :lol:
üstad selam ben de 9eylül müzikolojide karar kıldım en son da.. gecen sene egenin sınavına girmiştim,ritm baya zorlamıştı. bu sınavda ritm tekrarı var mıdır??

ha bir de sınav öncesi ücretsiz kurs veriyorlar mı egedeki gibi??
Kullanıcı avatarı
guyin

Mesaj gönderen guyin »

kurs hakkında bilgim yok ama olsada ücretsiz olmaz sanırım.

9 eylül için soruyosan ritm tekrarı yok ;)
Kullanıcı avatarı
tolga

Mesaj gönderen tolga »

iyi bari saol.. :)
Kullanıcı avatarı
tolga

Mesaj gönderen tolga »

peki 9 eylül müzikoloji sınav tarihleri ne zamandır bilginiz var mı? forumda bulamadım
bodylisten

Mesaj gönderen bodylisten »

benim sadece malatya hakkında bilgim var..bu sene değişti sadece müzik tarihi bilmen ve az biraz solfrj dikte ile kazanırsın..emin ol

Daha Üstünü Olamaz. Müzik Yoluyla Tanrı'ya Yaklaşmak ve Oradan İnsanlığa Seslenmek
(Ludwig Van Beethoven).
causam aequat effectum...