yetenek sınavları modelleri

Yeni başlık açmadan önce sorunuzla ilgili önceki mesajları gözden geçirin ya da önce arama yapın.
Kullanıcı avatarı
m.dağdeviren

yetenek sınavları modelleri

Mesaj gönderen m.dağdeviren »

yetenek sınavlarının hemen hepsinde
iki ses işitme
üç ses işitme
dört ses işitme
ezgi yineleme
ritim yineleme
müziksel çalma
müziksel söyleme
solfej
ve dikte bölümleri vardır.
geçen yıl itibariyle
niğde üniversitesinde dikte yoktu solfej vardı
malatya İnö.Üniv. ve Tokat G.O.P Üniv.lerinde ise solfej yoktu müziksel yazma (dikte) vardı.
sınavlara hazırlanan arkadaşların bütünsel olarak düşünmelerini tavsiye ediyorum
kurzweil

Mesaj gönderen kurzweil »

Giriş sınavlarında solfej ve dikte sormaya gerek yok diye düşünüyorum zira insanlar bunları öğrenmek için sınavlara giriyorlar.Daha önceden biliyorlarsa zaten konservatuar vb. okulların orta ve lise bölümleri ile agsl mezunu olmaları gerekir.Bu durumda da zaten bu kişiler diğerlerine ezici puan üstünlüğü sağlıyorlar böylece eğitimde fırsat eşitliği ilkesi delinmiş oluyor, bu okullar her il ve ilçede yok, bıraksınlar herkes müzik öğrenebilsin zaten mevcut sınavlar yeterince seçicidir.
Kullanıcı avatarı
fatihermete

Mesaj gönderen fatihermete »

İnsanlar 4 senelik müzik bölümlerine solfej ve dikte yapmayı öğrenmek için hazırlanmıyorlar. Burda amaç solfej, dikte gibi teknikleri geliştirmektir. Sınavların da gelişmeye meyilli öğrencileri seçicek düzeyde yapılması doğaldır. Her sene sınavlar biraz daha zorlaştırılmalıdırki boynuz kulağı geçsin..
Kullanıcı avatarı
delfin999
İletişim:

Mesaj gönderen delfin999 »

sevgili öğretmenim, agsl mezunları bu sınavda, eğitim alarak geldikleri için son derece başarılılar.
Ancak bu durum ,düz liselerden mezun olup t,a bu sınavlara giren yetenekli öğrencilerin girme şansını biraz azaltmıyor mu?

yoksa bu tarz öğrencilere sınavlarda özel bir imkan tanınıyor mu?

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
badcat44

delfine999 a cevap !!!

Mesaj gönderen badcat44 »

dostum tamamiyle yanlış düşünüyorsun. anlaşılan henüz toysun. agsl çıkışlı öğrencilerle normal lise çıkışlı öğrencilerin sınavlarda eşit seviyede yarışması gerekir. nice agsl çıkışlı öğrenci arkadaşım var ve solfej-dikte anlamında hiçbirşey bilmeden mezun olmuşlar. böylesine anlamsız düşüncelere kapılmayın. herkes kendinden sorumludur. özel yetenek sınavlarında mezun olan lisenin pek önemi yoktur. öyle olsaydı hiçbir normal lise mezunu bu sınavları yüksek derecelerle kazanamazdı. sana başarılar dilerim kolay gelsin
iyilik yap denize at demişler balık bilmezse Halik bilir....
Kullanıcı avatarı
burju

Mesaj gönderen burju »

tamam sustummmm
En son burju tarafından 24 Tem Sal, 22:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"Bütün mesele iyi ve büyük görünmek değil, Gerçekten iyi ve büyük olmaktır."
Kullanıcı avatarı
fatihermete

Mesaj gönderen fatihermete »

Burju Arkadaşım, Liseye başladığımız 14-15 yaşlar ileride yapmak istediğimiz mesleğe karar vermek konusunda çok erken. Düz liseye girmiş biri 2. sınıfa geçtikten sonra, müzik üzerine okumak isteyebilir. Fakat AGSL'De okuyan biri ise aynı şekilde müzik okumak istemeyebilir.
O halde ben diyorumki, Üniversiteye girerken bitirilen lisenin etkisi yani şu çok tartışılan katsayı olayı eşit bir biçimde çözülsün, yani AGSL okuyan biri tıp fakültesine girebilsin, Düz lise okuyan Müzik öğretmeni olabilsin. Bunun olmasında kimse zarar görmez. Sınavlardaki dikte ve solfej konusundaki düşüncelerimi daha önce belirtmiştim. Sağlıcakla kal.
Kullanıcı avatarı
gulenyus

Mesaj gönderen gulenyus »

burju yazdı:agsl cıkıslılar ve düz lise çıkışlılar eşit tutulsun ha??
bu nasıl bir saçmalık!!!
agsl ' nin amacı ne ki ozaman?
hatta duz lise çıkışlıların sınavlara alınması bile saçma!!
agsl de kültür derslerine ağırlık verilmiyor duz lise cıkışlılar tum dersleri alıp giriyor öss 'ye! her nekadar katsayı carpımları olsada öss 'ninde katkısıyla kimi zaman yeteneksizler bile giriyor!!!!
agsl okumuşların farkı olmalı!
dikte olmasın solfej olmasın mı? ya insaf ya! geriyede birşey kalmıyor zaten!
düz liselerden müziği seçenlerde 'aman tercih yapsam 2yıllık ancak gelir en iyisi açıkta kalmaktansa müziği resimi seçeyim' diyen tipler!!!!
madem müzik istiyordunuz hedef tamamen müzikti agsl'de okusaydınız!
agsl okumus dikte ve solfej yazamıyorsa 4yılda, müzik öğretmenliğinde ne işi var yaa!!!!
öyle üstten atmalı değil!
bana kalırsa da fazla sert eleştirmişsin...
birazcık ailenin itelemesiyle olan şeyler bunlar çünkü lisede bile bölüm seçtiğimizde hata yaptığımız farkedebiliyoruz ki ortaokulda biri bize söylemeden nasıl gsl girmeyi düşünebiliriz ki!tabi kendi düşünen de çocukluğundan beri ailesi tarafından müzik hayatı desteklenenlerdir...Ben de şimdiki aklım olsa gsl okumak isterdim ama çok okuyandan da iyiyim.zaten gsl lerinin sınavlarda avantajı var sadece diyoruz ki önemli şeyleri bilen ve geliştirilebilir yeteneği olanlar(düz liseler için)soru açısından ayrılabilir!eskiden öyleymiş çünkü sınavlar...birden bire coşup gürlemene gerek yok!bu şekilde ben de dahil bütün düz liseleri ezmiş oluyosun...herkes eşit şartlarda büyümüyo bunu anlayabilirsin en azından...
Kullanıcı avatarı
aozpek
İletişim:

Mesaj gönderen aozpek »

ben de düz liseliyim. geçen sene elediğim 170 kişiden 120'si gslydi. Bu en büyük kanıtı bence. İyi müzisyen olan insanı, meslek liseli, normal liseli veya güzel sanatlar liseli diye ayırmamak lazım. İyi müzisyen ya da kötü müzisyen diye ayırabiliriz. Ya da yetenekli insan, yeteneksiz insan diye de ayırabiliriz. kategorileri yanlış koyuyoruz bence.
S.Ü. Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı G.T.S.M. Bölümü / KONYA