İleri Düzey Finale Kullanıcısıyım ve Yardıma Hazırım

Finale'yle ilgili hertürlü sorun ve çözümleri buradan paylaşalım
mokkes

Re: İleri Düzey Finale Kullanıcısıyım ve Yardıma Hazırım

Mesaj gönderen mokkes »

Sayın cdmcdm,
İyi günler dileğiyle;
Ben şu an Final 2003 le Tsm fontlarını kullanarak nota yazıyorum Bunu yeni vista proğramına naklettiğimde TSM fontlarını vindovsa atmama rağmen vista proğramında sol anahtar ile ölçü sayısı veya donanımlar üst üste geliyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim.
İyi günler dileğimle teşekkür ve saygılarımı sunarım.
bahar_bahar

Mesaj gönderen bahar_bahar »

slm ben Bahar müzik öğretmeniyim,finalede nota yazıp word sayfasına yapıştırmam gerekli nasıl yapabilirim ? yardımcı olursanız çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Sazan

Mesaj gönderen Sazan »

mokkes yazdı:Sayın cdmcdm,
İyi günler dileğiyle;
Ben şu an Final 2003 le Tsm fontlarını kullanarak nota yazıyorum Bunu yeni vista proğramına naklettiğimde TSM fontlarını vindovsa atmama rağmen vista proğramında sol anahtar ile ölçü sayısı veya donanımlar üst üste geliyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim.
Kullanıcı avatarı
Sazan

Mesaj gönderen Sazan »

mokkes yazdı:Sayın cdmcdm,
İyi günler dileğiyle;
Kullandığınız fontları (ilk makinedeki) Vista veya Win7 li makinenin FONT dizinine kaydetmeyi unutmayın. Bu sistemlerde işlemi manuel yapmanız gerekiyor.
neyzen6677

Mesaj gönderen neyzen6677 »

Merhaba;nota yazarken parçaları eksik ölçü ile başlatabiliyorum.Fakat eksik ölçüyü istediğim yerde nasıl bitirebilirim bunu anlatırsanız sevinirim.Birde, aynı parçada farklı yerlerde eksik ölçü başlıyor. bunu nasıl eksik başlatıp nasıl tamamlayabilirim...yardımcı olursanız çok sevinirim.
Dinle Ney'den
aybaz

Mesaj gönderen aybaz »

Sayın hocam ben finale 2005 proğramını kullanıyorum. Yazdığım notaların üzerine daire içinde hangi tel grubundan çalınacağını örneğin daire içinde 3 yazmak istiyorum. Ancak bir türlü başaramadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
nafo

Mesaj gönderen nafo »

iyi günler. finale 2005 kullanıcısıyım. ancak türk halk müziğinde, baştan ölçülü daha sonra serbest (uzun hava) nota yazmak istiyrorum. yani 4/4 lük eser devam ederken bir yerinde ölçü olmyacak. nasıl yapabilirim?
vedoo

Mesaj gönderen vedoo »

cdmcdm yazdı:Selamlar. Ben İzmirde yaşıyorum. 10 yıldan fazla bir süredir finale kullanıyorum. Finale 3.1 den beri. Finale ile şu ana kadar 6 metod, 2 opera ve onlarca koro-orkestra eseri yazdım. Finale ile takla bie atabilirim neredeyse:)
Sorularınız olduğu taktirde yardımcı olacağım....
============================================o0o============================================

Ben Cakewalk kullanıyorum. Müzik yapmak için çok güzel bir program, fakat iş notaları yazdırmaya gelince sonuç çok kötü. Bir ara Muammer Sun Hocanın solfej kitabının müziklerinin midileri için Finale 2007 kullanmıştım ama çok zorlandım. Sonra yine Cakewalk ile tamamlayıp kitabın ekinde verilen cdyi yaptım. Şimdi elimde Finale 2010 var. Programı kurcaladıkça çıkmaza girdim. Bu arada sizin sitenizi buldum çok sevindim. Çalışmamı engelleyen önemli bir sorun var, çözümünü bulamazsam hiçbir işime yaramayacak.

Sorunuma gelince: Örnek vererek anlatayım. Mesela bir şarkı yazmak istiyorum. Şarkıda do fülüt, si bemol klarnet var diyelim. Do majör tonunda bir parça için sayfa açıyorum. Fülüte ait dizekte normal olarak arıza yok, si bemol klarnet haliyle iki diyezli re majör tonunda görünüyor. Yazım olarak normali zaten bu. Ama notaları yazarken (maus veya oklarla) tıklayınca duyulması gereken değil, yazdığım notanın sesi geliyor. Yani notaları yazarken fülütünkiler do majörden, klarnetinkiler re majörden duyuluyor. Böyle olunca bişeyler yazmak mümkün değil. Yazdıklarımı çaldırırken değil notayı tıklarken duyulan sesleri demek istiyorum.

İsteğim şu; klarnetin satırına notayı yapıştırırken, yazdığım notanın değil, işitilmesi gereken sesi vermesi nasıl sağlanır. Yani ben satıra Re notası yapıştırınca bana Do sesi gelmesi. Bu mümkün değilse bütün enstrumanları Do enstruman gibi yazmak mümkün mü?

Ayrıca, Finale Ders Notları.pdf dokümanını aldım. Verdiğiniz büyük emekler için sonsuz teşekkürler.

============================================o0o============================================
lalesin

Mesaj gönderen lalesin »

Merhaba, 2000 yılında keçfettim ben bu programı, o zamanlarda çok sık kullanıyordum.ama kullanmayınca insan bazı şeyleri unutuyor. mesela bir satırda 3 ölçü sabit, bu yüzden notaların arası gereğinden fazla açılmış duurmda. bir satırda istediğim kadar ölçü yerleştirmeyi nasıl tayin ediyorduk. hatırlatırsanız sevinirim.

2. soum da finaleyi word dosyasına nasıl aktarıyoruz?
3. soru: gitar akorları için akoru kendilğinden mi atıyor, yoksa hangi akor olduğunu biz mi seçiyoruz ve bunu nasıl nereden yaparak sayfaya yansıtıyoruz.?
cevaplarınızı bekliyorum.
selamlar
ilclarinetto

Mesaj gönderen ilclarinetto »

bahar_bahar yazdı:slm ben Bahar müzik öğretmeniyim,finalede nota yazıp word sayfasına yapıştırmam gerekli nasıl yapabilirim ? yardımcı olursanız çok sevinirim.
Cevap : Sayın Bahar Hanım,
Notalarınızı yazdıktan sonta tepe menüden "tools" seçin, ardından "graphic" seçin, sonra sağda yeni sekmede graphic açılacaktır. Oradan da "export pages" seçin, sayfanızı hangi dpi değerinde kopyalamak istiyorsanız (ben 1200 dpi öneriyorum) seçin ve "tiff" formatında foto olarak istediğiniz ismi verip masaüstüne kaydedin.

Sonra (eğer ihtiyacınız varsa bu fotoyu editleyin, paint, ACDSee gibi yazlımlar gayet başarılılkar bu konuda) elinizdeki fotoyu word'e yapıştırabilirsiniz.

Saygılarımla,
Ercan KESEROĞLU
hsynmrcn

Mesaj gönderen hsynmrcn »

merhabalar bende izmirde oturuyorum finaleyi yeni kullanmaya başladım. Klasik gitar için düzenlenmiş şarkıları yamamıyrum. Örneğin dört dörtlük bir eserde bir ölçünün içerisinde bir tane 1 lik nota ve aynı ölçü içerisinde 4 tane dörtlük nota yazımları karşıma çıkıyor, özellikle arpej tekniği vb. şeyler(gülnihal, asturias, romance). bunları finaleye nasıl yazabilirim. umarım derdimi anlatabilmişimdir. şimdiden çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

Sol alt köşede yanyana 1-2-3-4 rakamları vardır. Bunlarla aynı dizek üzerine 4 farklı parti yazabilirsiniz. Normalde 1 işaretlidir. Fare ile tıklayarak yada tırnak işareti (") ile partiler arasında geçiş yapabilirsiniz.
hayrii88

Mesaj gönderen hayrii88 »

Merhaba. 1 sayfa içine 2 adet farklı piano etüdü yazmam gerekiyor. fakat bunu bi türlü yapamadım.İkisininde birbirinden bağımsız olması gerekiyor.Bu konuda yardımcı edebilirmisiniz.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

hayrii88 yazdı:Merhaba. 1 sayfa içine 2 adet farklı piano etüdü yazmam gerekiyor. fakat bunu bi türlü yapamadım.İkisininde birbirinden bağımsız olması gerekiyor.Bu konuda yardımcı edebilirmisiniz.
Önce ilk eseri yazın. bitince yeni satıra geçtiğinizde measure tool'dan show time signature seçeneğini seçin varsa key signature seçeneğini de seçin. Devam edin. Daha sonra page layout'dan ikinci etüdü biraz aşağı çekin ya da içten başlatın...
şöhret

Mesaj gönderen şöhret »

Yazdığım çocuk oyunlarına müzik kulağıyla basit besteler yapıyorum. Nota bilgim çok iyi değil. Bu programla çaldığım parçaları notaya bilgisayar ortamında dökebiliyor muyum? Eğer olmuyorsa bunu başka hangi şekilde gerçekleştirebilirim? Acil yardıma ihtiyacım var? Birileri cevap verirse çok sevinirim.Teşekkürler...