Müzik Eğitimi Bölümlerinde Gitar Eğitimi

Çalgı eğitim/öğretimi ile ilgili görüş ve düşünceler...
Guitar

Müzik Eğitimi Bölümlerinde Gitar Eğitimi

Mesaj gönderen Guitar »

Yeni üye olarak herkese merhaba.bir müzik öğretmeni olarak uni deki yıllarımı ve gitara olan sevgimi düşününce.Türkiyedeki eğitim fakültelerindeki gitar eğitminin standart olmayışına ve belli bir sistemde verilmeyeşine üzülürek hatırlıyorum.kendi imkanlarım aldığım dersler olmasaydı herhalde milonga ile mezun olan öğrenciler tayfasına katılacaktım.sizin görüşlerinizi merak ediyorum.[/b]
İnsanlara en adil şekilde dağıtılan nimet akıldır.Çünkü kimse aklından şikayetçi değildir.
zeynel

Mesaj gönderen zeynel »

malefes :roll:
Kullanıcı avatarı
Pianoforte
İletişim:

Bence araştırın

Mesaj gönderen Pianoforte »

Yürkiye'de gitar ve öğretimi konusunda süper insanlar var.
Kullanıcı avatarı
kwr

Mesaj gönderen kwr »

ben de müzik öğretmenliği için hazırlanıyorum..gitar için yeniyim henüz ama aldıgım dersler dışında imkan,insan bulamıyorum..eğer başarabilirsem sanırım bu sadece içimdeki gitar sevgisinden olacak..eğer üni de olursam bu yıl,gitar için imkanlar ne kadar iyi olur bilmıorum..önce kişinin kendisine bağlıdır yapabilecekleri,azmi,sevgisi...ama sonra çevresine,imkanlarına..elimde kalmasını istemıyorum gitarımın ya da belirli tayfalara dahil olmak...birşeyler yapabilmeye hevesli insanlar görmek istıyorum,gitara inançlı,umutlu...
neyzen6677

Katılıyorum

Mesaj gönderen neyzen6677 »

Arkadaşım aynen öyle 4 sene okuyup.1.sınıfın 1.gitar vizezinde çaldığı etüt le mezun olan arkadaşlarımızın sayısı bir hayli fazla.eee zaten bölüme de torpille giren şahıslardı...gerçekten adamlar 4 sene yattılar son sınıfın 2.yarısında oturup kpss çalıştılar.ve öğretmen oldular.yazık gerçekten çoook yazık..Üniversitelerde ahbap çavuş ve akraba ilişkileri.ideoloji almış başını gidiyor.
Dinle Ney'den
FISILTI

Re: Müzik Eğitimi Bölümlerinde Gitar Eğitimi

Mesaj gönderen FISILTI »

neyzen6677 rumuzlu arkadaşın konservatuar hakkında yazdıklarını okuduktan sonra ben de naçizane birkaç serzenişte bulunmak istedim...
1-müzik sınavları için istenen öss taban puanları neden bu kadar düşük???
2-neden müzik sınavının puanı ile öss puanı çarpılıp son kertede sınavı kazanıp kazanamama belirleniyor???
3-bu müzik sınavından yüksek puan alıp öss'den düşük puan alan arkadaşlara bir haksızlık değil midir???
4-okul müzik eğitimi verecek olan bir okulsa neden müzik puanı düşük olup öss'si yüksek olan arkadaşlara öncelik tanınıyor???

bunlara ilk önce ben cevap vereyim katılmayan arkadaşlar olursa tartışabiliriz.
ÖSS puanları düşük tutuluyo çünkü her yıl öss'ye çalışmadan kendindeki müziksel yeteneğe güvenip gelen binlerce arkadaş var.bu arkadaşlar üniversitelere her yıl milyarlarca lira para bırakmaktadırlar.yatırılan paralar döner sermaye hesabıyla öğretim üyelerinin hesabına yatırılmaktadır bunun için öss'nin düşük tutulması gerekir ki üniversiteler(öğretim üyeleri ve diğerleri) bu büyüüüüüük pastadan paylarını alabilsinler.bunun yanlış bir sistem olduğunu kendi adımdan emin olduğum kadar iyi biliyorum ki öğretim üyeleri ve bu sistemde bir parça olan herkes biliyor ama değiştirmek istemiyorlar bunun nedenini yukarıda yazdım.
çözüm aslında çok basit müzik sınavına giriş için öss taban puanları yükseltilmeli bununla birlikte müzik sınavına girişte artık öss puanı sınavı kazanıp kazanmamada rol oynamamalı.küçük değişiklikle öss''den yüksek puan almış ve müzik'te daha az yetenekli arkadaşımız öss'Den düşük puan alıp müzik sınavından yüksek puan almış arkadaşın önüne geçemesin.yani sadece müzik bilgileri ve kulak rol oynasın sınavlarda.alaniçi ve alandışı puan çarpımları kaldırılmamalı ki güzel sanatlarla düz liselilerin bir farkı olsun.bütün soruları bu şekilde cevaplandırdığımı düşünüyorum.
sistemdeki bu pislik bütün üniversitelerin eline bulaşmış durumda kurtulmaksa sınava girecek binlerce gencin birleşip bu gidişata dur demesiyle mümkün olacak yoksa müzik öğretmenliği ve konservatuarlarda müziğe yatkın arkadaşlar yerine öss'ye yatkın arkadaşlar okumaya başlayacaktır ki öyledir.
burda müzik matematikle de alakalıdır öss'si yüksek olanlar kötü müzisyen mi gibi kelimelerle tartışma başlatmayın sanatta iyi olma kavramı sonsuzlukla alakalıdır ve bizler en iyisini en ilerisini düşlemek ve getirmek zorundayız ve iyi biliyorum armoninin temellerinin pisagor bağıntısıyla bağlantılı olduğunu ama eminimki gerçekten müziğe gönlünü vermiş gençler bunların üstesinden gelecektir.
arabella

Re: Müzik Eğitimi Bölümlerinde Gitar Eğitimi

Mesaj gönderen arabella »

bunlara ilk önce ben cevap vereyim katılmayan arkadaşlar olursa tartışabiliriz.
ÖSS puanları düşük tutuluyo çünkü her yıl öss'ye çalışmadan kendindeki müziksel yeteneğe güvenip gelen binlerce arkadaş var.bu arkadaşlar üniversitelere her yıl milyarlarca lira para bırakmaktadırlar.yatırılan paralar döner sermaye hesabıyla öğretim üyelerinin hesabına yatırılmaktadır bunun için öss'nin düşük tutulması gerekir ki üniversiteler(öğretim üyeleri ve diğerleri) bu büyüüüüüük pastadan paylarını alabilsinler.bunun yanlış bir sistem olduğunu kendi adımdan emin olduğum kadar iyi biliyorum ki öğretim üyeleri ve bu sistemde bir parça olan herkes biliyor ama değiştirmek istemiyorlar bunun nedenini yukarıda yazdım.
hope