Flamenkoda Dinleyici.

Çalgı eğitim/öğretimi ile ilgili görüş ve düşünceler...
Cevapla
bilal
Mesajlar: 15
Kayıt: 10 Tem Pzr, 17:23

Flamenkoda Dinleyici.

Mesaj gönderen bilal »

Flamenkonun temel niteliği, "Aficionado" denen, önceden bilgilendirilmiş, sempatik bir dinleyiciye bağlıdır. Bu kişi ya da kişiler, ailenin bir üyesi, arkadaş veya genel dinleyicilerden biri de olabilir. Flamenkoda yalnızlık, yalıtılmışlık var gibi görünse de ya da çoğunlukla şarkı söylemek, dans etmek edimleri ayrı ayrı yapılsa da gerçekte, flamenkonun, yaşayabilmesi için -doğası gereği- aktif dinleyicilerin katılımına ihtiyacı vardır.

Aficionado'nun rolü temeldir ve bunu gerçekleştirebilmesi için bu kişinin hem sanatı önemsemesi, hem de gelenekleri hakkında birşeyler bilmesi gerekir. Aficionado, bazen bir eleştirmen bazen de para ödeyen biri olabilir ama temel rolü ne eleştirmek ne de patronluk yapmaktır; sempatik, ilgili olmalı ve şarkıcının yapmaya çalıştığı şeyi desteklemelidir. Dinleyici flamenko yapanlara mümkün olduğunca yakın oturmalı ve onların çabalarını alkış ya da ayak ritmleriyle desteklemelidirler. Ya da sadece dinleyip, geleneksel çeşitli destekleme taktir etme yöntemleriyle (Joleo) cevap vermelidir. ("Ole", "Bueno" gibi) Sanatçı bu desteğe -ki ciddi konser seyircisinden oldukça farklıdır- dayanarak onunla iletişim kurar. Sanatçıya verilen böyle bir destek aslında kendi içinde küçük bir sanattır.

bilal
Mesajlar: 15
Kayıt: 10 Tem Pzr, 17:23

Mesaj gönderen bilal »

Flamenko eğitimi diğer diğer eğitimlerinden çok farklıdır.Bunun içindir ki öncelikle flamenko nedir?Nereden gelmiş, nasıl çalınır ve yapılır?Bu gibi soruların cevabını almadan başlayamayız.İlk olarak bu tür bilgilerden ekleme yapıldı.Eğer ki eğitim almak isteyenler olursa yardımcı olmaya çalışırız.
Teşekkür ederiz.

Kullanıcı avatarı
Pianoforte
Mesajlar: 15
Kayıt: 25 Mar Cmt, 13:40
Konum: İstanbul
İletişim:

Flamenco hakkında

Mesaj gönderen Pianoforte »

Flamenco hakkında çok şey bilen, Paco Pena ile çalmış biri var Türkiye'de.

Safa Yeprem'i tanır mısınız?
Ya da tanımak isterseniz: http://www.gitarpiyano.com
http://www.safayeprem.com
youtube da rondenia, garnadinas larını da seyredebilirsiniz.

Cevapla